Ste v otroštvu sovražili ajdovo kašo ali palačinke iz ajdove moke? Ali pa ajde sploh nikoli niste okusili, ker je pri vas doma niso pripravljali? Jaz sem bila zagotovo med slednjimi. Do sredine svojih dvajsetih let ajde nisem niti poskusila – prepričana sem bila, da mi ne bo všeč. Ko pa sem jo, sem bila navdušena! 🙂
Ajda velja za pravo superživilo. Čeprav jo pogosto uvrščamo med žita, v resnici s pšenico nima nič skupnega – ajda je psevdožito, podobno kot amarant, kvinoja in chia. Naravno je brez glutena, bogata z vlakninami in izjemen vir energije. Raziskave potrjujejo, da lahko prehrana, bogata z ajdo, dolgoročno pomaga uravnavati krvni tlak, krvni sladkor in raven holesterola.
Ajda je polna močnih antioksidantov in fitohranil, ki ščitijo telo pred prostimi radikali, obenem pa nas oskrbuje z beljakovinami, magnezijem, železom, kalcijem in vitaminom C – kombinacija, ki odlično podpira krvni obtok.
Klasična in hladno luščena ajdova kaša
Tradicionalna slovenska ajdova kaša je luščena, kuhana in sušena – značilna po zemeljskem, rahlo grenkem okusu ter sivkasto-rjavi barvi. Če vam ta okus ni preveč pri srcu, priporočam, da poskusite hladno luščeno ajdovo kašo – presno različico, prepoznavno po svetlo rjavkasti do rahlo zeleni barvi. Njena uporaba je enaka kot pri klasični kaši, z dodatno prednostjo: lahko jo kalite in iz nje pripravite fermentiran ajdov kruh brez kvasa.
Obe kaši, tako klasična kot hladno luščena, se kuhata v razmerju 1:2 z vodo, podobno kot riž. Iz kuhane kaše lahko pripravite priloge ali samostojne jedi, ki jim po želji dodate zelenjavo ali/in gobe, mesojedci pa tudi meso (ajdova rižota). To je klasika, ki jo pozna vsak, ki kuha kašo. A iz nje lahko ustvarite še veliko več – ajdovo solato, mlečno kašo, mlečno juho, peciva ali pa jo uporabite kot odličen dodatek granoli.


Ajdova moka: bogata, a zahtevna
Ajdova moka je naravno brez glutena in vsebuje več beljakovin, vlaknin in vitamina B kot enaka količina ovsene ali polnozrnate pšenične moke. Prav tako je bogat vir kalija in esencialnih aminokislin.
Vzljubili jo boste zaradi njenega močnega, rahlo grenkega (v pozitivnem smislu) okusa. Njena barva je prav takšna, kot jo opisujejo okusi – zemeljsko sivkasto-rjava.

Ajdova zlejvanka (slika osebni arhiv)
Kako peči z ajdovo moko?
Če boste v receptu klasično moko popolnoma nadomestili z ajdovo moko, vas lahko doleti manj prijetno presenečenje – namesto rahlega peciva boste dobili nekaj bolj podobnega cementu. Nekateri to izkušnjo že dobro poznate. Ajdova moka je v testu lahko precej zahtevna, zato obstajajo recepti, ki so napisani posebej zanjo.
Eksperimentiranje z ajdovo moko je enostavno in zabavno. Za začetek lahko v svojih najljubših receptih del običajne moke zamenjate z ajdovo moko. Če vam bo rezultat všeč, lahko naslednjič ajdove moke dodate še več. Poznamo dve osnovni vrsti ajdove moke: klasično (temno in svetlo) ter polnozrnato. V primerjavi s pirino, pšenično, kamutovo ali rženo moko se ajdova polnozrnata moka v receptih nekoliko slabše obnese, saj je ajdina luska precej groba.
Običajno lahko brez težav pri piškotih, keksih in celo pecivih ter kruhu 25 % pšenične moke nadomestite z ajdovo moko. Pri palačinkah in ajdovi roladi, kjer uporabljate večjo količino jajc, pa lahko uporabite tudi izključno ajdovo moko. Vsem, ki se z ajdovo moko šele spoznavate, priporočam, da na začetku nadomestite le del običajne moke.
Ajda je v zadnjih letih odločno osvojila številne kuhinje gospodinjstev, pekov in slaščičarjev. Najdemo jo v najrazličnejših sladicah in pekovskih izdelkih. Iz ajdove moke lahko pripravimo tako slane kot sladke jedi: od palačink, keksov, medenjakov do peciva. V Prekmurju sta tradicionalni jedi ajdova zlejvanka in ajdovi žganci.
Ajdova rolada s kokosovim nadevom (slika osebni arhiv)
Rustikalna ajdova galeta s slivami (slika osebni arhiv)
Ajdov zdrob – skriti zaklad med ajdinimi izdelki
Ajda ni uporabna le za pripravo kaše in moke – na voljo je tudi ajdov zdrob, ki odpira povsem nove možnosti za ustvarjanje zanimivih jedi. Ajdov zdrob je eden izmed tistih ajdovih izdelkov, ki pogosto ostane nekoliko spregledan, vendar ima ogromno potenciala. Lahko ga uporabite kot osnovo za kaše, priloge, v pudingih, pa tudi v sladicah, kot so ajdovi kolači ali tortice. Njegova tekstura je rahlo groba, vendar se kuha hitro in postane kremast, kar daje jedem prijetno bogatost.
Ajdov gres s hitrim slivovim kompotom (slika osebni arhiv)
Ne trdim, da bo ajda všeč prav vsakomur – okusi so resnično različni. Vendar pa je zaradi bogate vsebine hranilnih snovi in številnih koristi za zdravje vsekakor vredna poskusa. Morda boste presenečeni, tako kot sem bila jaz, ko sem spoznala vse čudovite možnosti, ki jih ajda ponuja. Dajte ji priložnost – morda vas bo očarala prav tako kot mene.